Our 10 Day Cook At Home Challenge is going strong! Are you still wondering if the shopping and chopping is worth the effort?

Here’s some food for thought.

Not only does cooking at home help you know exactly what’s in your meals, it is also a great way to save money!

But the proof is in the pudding right? We’ve gathered some quick cost comparisons of cooking at home versus grabbing something on the go.

Chew on this:

Breakfast:

Breakfast Burrito Home Price Restaurant Price (McDonald's)
1 – 6" tortilla $0.07 --
1 egg $0.11 --
1 oz. cheese $0.31 --
2 tbsp salsa $0.31 --
TOTAL $0.98 $2.38

Fruit Smoothie Home Price Restaurant Price (Jamba Juice)
1 cup low fat milk $0.13 --
6 oz. low fat yogurt $0.47 --
1 banana $0.19 --
1/4 cup blueberries $0.28 --
TOTAL $1.07 $3.85

 

Lunch:

Garden Salad with Chicken Home Price Restaurant Price (Wendy's Mandarin Chicken Salad)
1 cup romaine lettuce $0.33 --
1/2 cup carrot $0.10 --
1/4 cup cucumber $0.20 --
4 oz. grilled chicken breast $1.12 --
2 tbsp low fat dressing $0.15 --
1/2 cup Wheat Thins $0.29 --
TOTAL $2.19 $4.99

 

Dinner:

Hamburger with Baked Potato Home Price Restaurant Price (Wendy's Double Stacker with Potato)
1 hamburger bun $0.14 --
3 oz. lean ground beef $0.48 --
1 fresh tomato slice $0.10 --
1/4 cup romaine lettuce $0.08 --
1 baked potato $0.40 --
TOTAL $1.20 $2.38

Apple with Caramel Sauce Home Price Restaurant Price (McDonald's Apple Dippers)
2.4 oz. sliced apples $0.15 --
0.8 oz. caramel sauce $0.28 --
TOTAL $0.43 $0.99

GRAND TOTAL $5.87 $14.59

Our charts reflect the costs for one serving. Do the math for your family and you’ll quickly discover the benefits of cooking at home. And just think of all the great conversations you’ll get to share around the dinner table!

What else is stopping you from becoming part of our Cook At Home Challenge? Let us know in the comments below.